feature בחירת מכשיר

כיצד לבחור מכשיר שמיעה?

לפני רכישת מכשיר שמיעה, חשוב כמובן לבצע בדיקת שמיעה אצל אודיולוג או אודיולוגית, שמטרתה לאבחן אם קיימת פגיעה בשמיעה ומה מידתה. בכל מקרה, ובמיוחד אם בדיקת השמיעה מצביעה על פגיעה או ירידה בשמיעה, מומלץ להשלים את הבדיקה על ידי בדיקה אצל מומחה אף אוזן גרון על מנת לשלול אפשרות של מחלה או דלקת, בה ניתן לטפל או מצב רפואי אחר המאפשר תיקון הפגיעה.
לפני קבלת החלטה בשאלה איזה מכשיר שמיעה כדאי לרכוש, מומלץ להביא בחשבון מספר פרמטרים:

המגבלות הפיזיות ומידת הפגיעה בשמיעה.
מכשירי שמיעה קטנים במיוחד המותאמים לגמרי בתוך התעלה, וכן חלק ממכשירי השמיעה המותאמים לתוך תעלה הינם לרוב מכשירים המותאמים למוגבלויות שמיעה שאינן חמורות במיוחד. מאחר שקליטת הקול מן החוץ אינה מקסימלית, הקול המתקבל לאחר הגברה באמצעות מכשיר שמיעה, אינו האופטימלי. לאנשים הסובלים מפגיעה חמורה בשמיעה מומלץ לרוב להסתייע במכשירי שמיעה חשופים יחסית לחוץ, כגון מכשירי שמיעה מחוץ לאוזן או מכשירי שמיעה בתוך האוזן שאינם בתוך התעלה. כן חשוב לוודא ×›×™ עוצמות המכשיר, התדירויות בהן הוא תומך, איכות הגברת הקול – כל אלה, נותנים מענה מספק לבעיית השמיעה ולמידת אבדן השמיעה.

מבנה האוזן.
לא כל מבנה אוזן מתאים לסוגים שונים של מכשירי שמיעה. חשוב לוודא כי מכשיר השמיעה 'יושב טוב' ונוח, ואין חשש שיפול מהאוזן או שיגרום כאבים. לרוב, מכשירי שמיעה מחוץ לאוזן הינם מכשירים שמתאימים גם לבעלי קושי מיוחד בהתאמת מכשיר שמיעה, כך שסוג זה מועדף במקרים רבים כאשר יש בעיית התאמה למכשיר שמיעה פנימי.

גיל
אודיולוגים רבים ממליצים לרכוש עבור ילדים מכשירי שמיעה מחוץ לאוזן, שכן יכולותיהם הן לרוב טובות במיוחד ומאחר שהתפעול שלהם הינו קל יותר לעומת מכשירים קטנים ומורכבים.
מכשירי שמיעה קטנים גם בדרך כלל קשים יותר לתפעול (החלפת סוללות, ניקוי, תפעול פונקציות) וגם מסיבה זו אין הם במקרים רבים ההמלצה המועדפת לילדים צעירים. גם מבוגרים רבים מוצאים לא אחת כי דווקא מכשירים קטנים במיוחד, אותם לעתים קשה לתפעל או להחליף סוללה, אינם הבחירה המומלצת.

מגוון מכשירים
כדאי לפנות לחברה או עסק שמציעים מגוון של מכשירים. אמנם יש מספר יצרנים מובילים, אך קשה להצביע על חברה אחת טובה במיוחד. חשוב שיהיה מבחר אשר יבטיח בחירת מכשיר שמיעה בעל התאמה מירבית.
מגוון רחב מאפשר התנסות ובחינה של סוגים שונים, והתאמה מירבית. לעיתים אצל יצרן מסוים יש מגוון רב של מוצרים שונים, אולם מדובר על חברות ותיקות וידועות.

אחריות למכשיר השמיעה
מומלץ מאוד לקבל תקופת אחריות ארוכה למכשיר השמיעה. לעיתים הארכת האחריות כלולה בתשלוםנוסף. בקנייה מקובל לקבל אחריות לפחות לשנה אך יש יצרנים וחברות אשר מציעים מראש תקופות אחריות ארכות יותר עד לשלוש שנים בדגמים מסויימים.
חלפים של מכשירי שמיעה הינם לעתים יקרים, כך שלמשך האחריות ערך כספי. חשוב כמובן לוודא מה כלול במסגרת האחריות, אילו חלפים, האם רק חלפי או גם שירות. עדיף כמובן לוודא כי האחריות כוללת אספקת מכשיר שמיעה חלופי לתקופת התיקון, שכן תיקון יכול לעתים להימשך זמן מה והעדר מכשיר שמיעה חלופי בזמן זה הינו חסרון משמעותי.

מוניטין של היצרן
חשוב לברר פרטים על החברה שמייצרת את מכשיר השמיעה אותו מעונינים לקנות וכן על הספק, המוכר והשירות שהוא נותן. ישנן מספר חברות מרכזיות בעלות נסיון רב שהוא ערך רב בתחום זה. בחירה בחברה אנונימית או ללא מוניטין נושאת עימה סיכון, למרות שלעתים דווקא חברות חדשות נושאות עימן הבטחה מבחינת חדשנות, קידמה ומבצעים. כדאי לחפש כתבות באינטרנט, דיעות והמלצות של אנשים שהתנסו בשימוש במכשירים מאותה חברה, ולהיוועץ באודיולוג.

מחיר של מכשיר שמיעה
למרות שהמחיר לבדו אינו אמור להכריע לגבי רכישת מכשיר מסוים, הרי שאין להתעלם מפרמטר זה. מומלץ למצוא מכשיר אשר נותן יכולות הגברה טובות, התאמה לצרכי ההגברה והשימוש האישיים ובנוסף מתאים לתקציב שלכם.
לא תמיד יש יתרון במכשיר היקר יותר, ולא תמיד כדאי לחפש מציאה מבחינת המחיר. צריך לבחור במכיר המכיל פונקציות בהתאם לצרכים ובעל תפעול נוח עבור המשתמש.
מכשיר שמיעה אנלוגי הינו לרוב זול באופן משמעותי ממכשיר שמיעה דיגיטלי, וגם במכשירי שמיעה דיגיטליים יש סקלה רחבה של מחירים. עלותו של מכשיר שמיעה אנלוגי יכולה להסתכם באלפי ש"ח בודדים, בעוד שמכשיר שמיעה דיגיטלי, התומך בפונקציות שונות ובעל מאפיינים מיוחד, יכול לעלות אלפים רבים.

מכשיר התומך בפונקציות שמותאמות לחיי היום יום.
בחירה שמכשיר שאינו מסוגל לתת מענה לבעיות מרכזיות בחיינו, אינה הבחירה הנכונה. חשוב לוודא כי המכשיר יתמוך במענה לבעיית השמיעה במרבית תחומי החיים ועיקר שעות הפעילות.
למשל , אדם שמבלה את מרבית זמנו בסביבה רועשת זקוק למכשיר התומך בהתמודדת עם סביבה הומה על ידי נטרול רעשים סביבתיים. אדם המבלה זמן רב בסביבה שקטה, איזור פתוח או משרד שקט זקוק למכשיר אחר וחבל שישקיע בפונקיה בה לא ישתמש. עדיף יהיה להשקיע את הכסף בתכונות אחרות של המכשיר שהן יעילות יותר עבורו.
תקופת נסיון
חשוב לקבל תקופת נסיון לשימוש במכשיר שמיעה. תקופות הנסיון הן שונות, ויצרנים מסויימים עשויים להציע תקופות נסיון ארוכות יותר לעומת אחרים, אף שהסטנדרט הינו תקופת נסיון בת 30 ימים.
בדגמים מסויימים תקופת הנסיון יכולה להגיע אף ל – 60 ימים. לעתים תקופה זו ניתנת להארכה בכפוף לתשלום או בתנאים אחרים של הפחתה ממחיר מכשיר השמיעה. תקופת נסיון מאפשרת בדיקת התאמתו של מכשיר שמיעה במצבים שונים, אירועים שונים בחיי היום ועוד. רק כך ניתן לקבל מושג אמיתי אם המכשיר מתאים או שעדיף לנסות מכשיר אחר. מומלץ מאוד להימנע מרכישת מכשיר ללא ביצוע תקופת נסיון.

אולי גם תאהב...